צבע

אמנם היהלומים המוכרים לנו הם לבנים אך בהחלט לא כל היהלומים הם לבנים. כידוע יהלומים נוצרים בתנאי לחץ וטמפרטורה גבוהים מאוד במעמקי האדמה, לעתים בתהליך ההיווצרות הטבעי של היהלומים נלכדים בתוכם חלקיקים שונים המשפיעים על כל התהליך הכימי של התגבשות היהלום. כאשר זה קורה באופן טבעי מתקבלים יהלומים טבעיים נדירים בצבעים. היהלומים יכולים להגיע במגוון צבעים בהתאם לתהליך הכימי של היווצרותם. ניתן למצוא יהלומים בגוונים של חום, אדום עד ורוד, כחול, ירוק, סגול, צהוב עד כתום (כל צבעי היסוד) צבעי היהלומים משפיעים על ערכם; צבעים מסוימים הנחשבים לנדירים, כמו למשל יהלומים אדומים או כחולים, יכולים להעלות את ערכם במליוני דולרים אך לעומת זאת הופעות של צבעים אחרים, כמו למשל גוון צהוב חיוור או גוון חום, יכולות להיחשב כפגם הפוגע בערכו של היהלום. היהלומים הצבעוניים נקראים פנסי (Fancy Diamonds) ויש להם ערך רב.

ישנה שיטת דירוג מקובלת על ידי מעבדות לדירוג צבע היהלום, השיטה מתייחסת ליהלומים רגילים אשר אינם נחשבים ליהלומים צבעוניים ומדרגת אותם בסולם המתחיל באות D, המציינת יהלום חסר צבע, עד לאות Z המציינת גוון צהוב חיוור או חום.

דירוג צבעים
Colorless) – D,E,F,G) חסר צבע
Near Colorless) – H,I,J,) כמעט חסר צבע
Faint Yellow) – K,L,M.) צהוב בהיר
N-Z – צהוב כהה
זריחה ביהלום (הפלורסנטיות)

הפלורסנט של היהלומים היא התכונה של היהלום לזרוח כאשר הם נחשפים לקרני רנטגן או לקרינה אולטרה סגולה (שני סוגים של קרינה אותה אינני מסוגלים לראות). ליהלומים ישנו רמות זריחה שונות ומשתנה מיהלום ליהלום והיא יכולה להראות בצבעים שונים כמו למשל זריחה לבנה, צהובה, כתומה, אדומה, ירוקה או כחולה (הצבע הפופולרי בזריחה היא הכחולה והשאר נחשבים לנדירים). ישנם יהלומים ללא זריחה וישנם יהלומים בעלי זריחה חזקה. למעשה ישנן חמש דרגות של זריחה המאובחנות במעבדה – ללא פלורסנטיות; פלורסנטיות קלה; בינונית; חזקה; חזקה מאוד. זריחה חזקה יכולה להעניק ליהלומים מראה נחשק אך לרוב משפיע על ירידה קלה בערכו של היהלום מכיוון שהיא מעניקה לו מראה עכור תחת אור שמש חזקה. עם זאת ליהלומים עם גוון צהוב או חום בהיר עד כהה הפלורסנט ביהלום נותן לו להראות לבן יותר שמסתכלים על פני היהלום (מכיוון הלוח). בעבר יהלומי פלורסנט חזק היו אופנתיים ומבוקשים ואף במקרים מסויימים מאפיין זה הוסיף לערכם.

דגשים
ביהלומים עם צבע D-Z ככל שגוף היהלום חסר צבע ערכו עולה .
יהלומים המדורגים מתחת ל-Z הינם יהלומי פנסי ולעיתים ערכם גבוה מיהלום חסר צבע.
ישנם יהלומים נדירים בצבעים ירוק, כחול, כתום, אדום, וורוד, סגול, שערכם מוערך עד עשרות מיליוני דולרים.

[siteorigin_widget class="SiteOrigin_Widget_PostCarousel_Widget"][/siteorigin_widget]
More Articles
אבן (stone) – יהלום אש (fire) – משחק אור באבן הנגרם כתוצאה משבירת האור הלבן
שמו של השליט המוגולי אקבר שאה (1556-1605) חרוט על יהלום זה ומכאן שמו. ככל הנראה
יהלום הסנסי היא יהלום בצבע צהוב ובמשקל של 55.23 קראט. יש הטוענים שזוהי האבן הראשונה
היהלום נקרא על שמו של הדוכס ג'וזף (1872-1962), נסיך הונגריה ובוהמיה, אשר החזיק ביהלום. מדובר
סגירת תפריט
Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.
×

עגלת קניות