פלטניום

בניגוד לזהב שהתגלה בתקופות קדומות וכבר אז נחשב לבעל ערך, הפלטינום (פלטינה) התגלתה מאוחר יותר, ובתחילת הדרך כלל לא נחשבה לבעלת ערך. תרכובות זהב עתיקות מאוד, כמו אלו ממצרים העתיקה התגלו כתרכובות המכילות פלטינום. אך לא ברור אם באותה התקופה המצרים הקדמונים היו מודעים לקיום הפלטינה בזהב. היה זה מאוחר יותר במאה השש עשרה כאשר הספרדים חיפשו זהב באמריקה ונתקלו בפלטינום; ישנם כתבים מהמאה השש עשרה המדברים על מתכת מסתורית אשר התגלתה במכרות באמריקה, הכוונה הייתה לסגסוגות פלטינום טבעיות אשר התגלו שם. הספרדים אשר חיפשו זהב לא היו מודעים לפוטנציאל של מתכת זו, הם התייחסו אל זה כאל מטרד בחיפושם אחר זהב טהור. מבחינתם הפלטינום היה משהו שצריך להיפטר ממנו.

רק במאה השמונה עשרה הפלטינום נחקר בצורה מעמיקה. היה זה לאחר שוויליאם בראונריג הציג בפני החברה המלכותית של לונדון ב 1750 את הפלטינום וציין במפורש את נקודת ההתכה הגבוהה של הפלטינום. הוא גרם להתעניינות גבוהה בקרב כימאים רבים אשר החלו לחקור את הפלטינום ותכונותיו. בימנו המדע כבר מכיר את כל תכונותיו של הפלטינום; משקלו הסגולי הוא הוא השלישי בגודלו לאחר אוסמיום ואירידיום; הוא עמיד מאוד בפני קורוזיה גם בטמפרטורות גבוהות; הוא אינו מתסיס בחומצת מימן כלורי וחומצה חנקתית; הוא מגיב למגע עם ציאנידים, הלוגנים וגופרית.

באשר למקורו, ישנם מדענים הסבורים שמקורו של הפלטינום, כמו גם הזהב הוא מפגיעת מטאוריטים לפני כ 4 מיליארד שנים. לא מטאוריט אחד או שניים אלא מטר מטאורים אשר נמשך כמאתיים מיליון שנים. אלו הן מסקנות אליהם הגיעו חוקרים מאוניברסיטת ברסיטול לאחר שניתחו את הרכבם של סלעים בקוטב הצפוני.

רבים מרימים גבה לנוכח מחירו הגבוה; הסיבה העיקרית למחירו הגבוה של פלטינום הוא נדירותו (יש פחות פלטינום מזהב) ושימושיו הרבים. ההערכה המקובלת היא שבקרום כדור הארץ יש 0.005 חלקים למיליון. עיקר הפלטינום בעולם מגיע מדרום אפריקה, קנדה וארה"ב. מלבד תעשיית התכשיטים הפלטינום נמצא בשילוב נרחב ברפואה, אלקטרוניקה ופטרוכימיה. גם אם היום בבורסת הסחורות מחירי הזהב עברו את הפלטינום, עדיין הפלטינום נחשב ליקר יותר מזהב ויש לכך כמה סיבות:

הפלטינום הוא מתכת צפופה יותר ולכן כבדה יותר מזהב, אם נחשוב במושגים של תעשיית התכשיטים – טבעת בגודל זהה העשויה פלטינום שוקלת יותר מטבעת בגודל זהה העשויה זהב.

סיבה נוספת היא ההרכב של זהב לעומת פלטינה. הרי זהב בתכשיטים  הוא תערובת של מספר מתכות, למשל זהב 18 קרט מכיל 75% זהב ו 25% מתכות אחרות. תערובת המתכות היא זו המאפשרת, בין היתר, להוריד את עלות התכשיט. לא כך עם הפלטינום, תרכובות פלטינום מכילות 95% פלטינום ורק 5% מתכות אחרות.

סיבה שלישית היא העבודה הרבה הכרוכה בהכנת תכשיטי פלטינום. מכיוון שמדובר בחומר אותו יותר קשה לעבד כל תהליך הכנת התכשיטים הופך למורכב יותר ודורש זמן עבודה רב יותר. בסופו של דבר עלויות העבודה מגולמות בעלויות התכשיט. גם הביקוש לתכשיטי פלטינום הוא נמוך יותר לכן באופן טבעי יצרני התכשיטים יגבו מחיר גבוה עבור תכשיט בעל עלויות ייצור גבוהות וביקוש נמוך.

 

גלריה

כתבות נוספות

More Articles
אבן (stone) – יהלום אש (fire) – משחק אור באבן הנגרם כתוצאה משבירת האור הלבן
שמו של השליט המוגולי אקבר שאה (1556-1605) חרוט על יהלום זה ומכאן שמו. ככל הנראה
יהלום הסנסי היא יהלום בצבע צהוב ובמשקל של 55.23 קראט. יש הטוענים שזוהי האבן הראשונה
היהלום נקרא על שמו של הדוכס ג'וזף (1872-1962), נסיך הונגריה ובוהמיה, אשר החזיק ביהלום. מדובר
סגירת תפריט
Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.
×

עגלת קניות