פלדיום

הפלדיום, למרות שזוהה כבר בשנת 1803, קיבל את שמו רק שנה מאוחר יותר. הפלדיום זוהה על ידי וויליאם הייד וולאסטון אשר קרא לו על שם האסטרואיד פאלאס שהתכלה שנתיים קודם לכן. הפלדיום נמצא בטבע, לעתים בצורתו הטבעית ולעתים בסגסוגות שונות כמו פלטינה, זהב ואחרות. ההפקה המסחרית של הפלדיום נעשית בדרום אפריקה, רוסיה וקנדה אך ניתן למצוא פלדיום גם באוסטרליה, אתיופיה, צפון ודרום אמריקה. 

הפלדיום הוא מתכת אצילה, כלומר אינה מגיבה עם חמצן ואינה סובלת מתופעות של קורוזיה. יש לו נקודת התכה נמוכה יחסית למתכות אחרות בקבוצת הפלטינה. הפלדיום משמש בתור זרז לתהליכים כימיים וכמו כן יש בו שימוש נרחב בתעשיית התכשיטים, רפואת השיניים ורפואה בכלל, אלקטרוניקה, מכונאות ושעונים. ההתעניינות הגדולה בפלדיום החלה בארה"ב בתקופת מלחמת העולם השנייה; באותה התקופה ארה"ב סבלה ממחסור בפלטינה אשר שימשה לצרכים צבאיים. השוק האמריקאי חיפש אחר תחליף לפלטינה והפלדיום עשה את העבודה. לא רק שהפלדיום עמד בפני קורוזיה, גם טמפרטורת ההתכה שלו היא יותר נמוכה.

הפלדיום אומץ בברכה על ידי תעשיית התכשיטים, הן בתור תחליף לפלטינה בתרכובות של זהב לבן והן בתור תחליף בפני עצמו לזהב לבן. פלדיום שייך לקבוצת המתכות הלבנות באופן טבעי, בשונה מזהב אשר מקבל את המראה הלבן אך ורק בזכות עירבובו עם מתכות אחרות. לזהב לבן ישנו גוון צהבהב וזוהי בעצם הסיבה מדוע זהב לבן מצפים ברודיום ופלדיום לא. הפלדיום הוא חומר נוח לעבודה כאשר רוצים לעצב ולשבץ אבני חן בתכשיטים והוא שומר על מראה מלא ברק, דבר אשר חוסך את השימוש ברודיום כפי שנעשה בתכשיטים עם זהב לבן. גם המשקל הסגולי הנמוך של הפלדיום מהווה יתרון, הוא מאפשר יצירת תכשיטים קלי משקל. היום תכשיטי הפלדיום נחשבים לדבר יוקרתי וישנם מותגים בינלאומיים מוכרים של תכשיטים העושים שימוש בפלדיום.

בעבר הלא רחוק היה קושי טכנולוגי ביצירת יציקות פלדיום אך כאשר הטכנולוגיה מצאה את הפתרונות החל ייצור המוני של טבעות ושאר תכשיטי פלדיום. היום ניתן למצוא שימוש נרחב בפלדיום בתחום טבעות הנישואין, יש להן מראה בוהק, חוזק ועמידות. המחיר של הפלדיום הוא יותר נמוך מזהב וקל לשבץ בו אבנים. צפיפות החומר הנמוכה לא רק מוזילה את המחיר אלא גם מאפשרת יצירת תכשיטים קלים יותר, ובזכוך זה פחות מרגישים אותם. בדומה לזהב, גם הפלטינום לבדו הוא חומר רך יחסית ולכן יש צורך בעירובו עם מתכות אחרות על מנת לקבל תכשיט חזק ויציב. בדרך כלל משתמשים בסגסוגת המכילה פלדיום ורותיניום או נחושת. בדרך כלל מקפידים על דירוג פלדיום 950 אשר משמעותו היא בעצם 95% פלדיום ו 5% אחוז מתכות אחרות אשר נועדו להקשיח את הפלדיום. כאשר קונים תכשיטי פלדיום חייבים לקבל תעודה המציינת במפורש את דרגת הפלדיום בסגסוגת.

 

גלריה

כתבות נוספות

More Articles
אבן (stone) – יהלום אש (fire) – משחק אור באבן הנגרם כתוצאה משבירת האור הלבן
שמו של השליט המוגולי אקבר שאה (1556-1605) חרוט על יהלום זה ומכאן שמו. ככל הנראה
יהלום הסנסי היא יהלום בצבע צהוב ובמשקל של 55.23 קראט. יש הטוענים שזוהי האבן הראשונה
היהלום נקרא על שמו של הדוכס ג'וזף (1872-1962), נסיך הונגריה ובוהמיה, אשר החזיק ביהלום. מדובר
סגירת תפריט
Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.
×

עגלת קניות