סגולותיו של היהלום

כולנו מכירים את היהלום, זהו מינרל יקר אשר מזה דורות נחשב לאבן חן מבוקשת ובעל מעמד מוביל בעולם התכשיטים. יהלום הוא סמל ליוקרה ומקובל להשתמש ביהלום לטבעות נישואין. אבל מהן סגולותיו של היהלום אשר מקנות לו את המעמד המיוחד, גבוה מעל כל אבני החן?
ראשית כל מנקודת המבט היהודית, על פי הכתוב בספר שמות, היהלום היה אחד מאבני החושן. אבני החושן היו משובצות באפודו של הכהן הגדול וכל אחת מהן סימלה את אחת משבטי ישראל; היהלום היה מזוהה עם שבט זבולון. באותו התקופה עדיין לא הייתה טכנולוגית ליטוש והיהלומים היו שונים מאוד ממה שרואים היום בחנויות התכשיטים; אך סגולות כוחו חוזקו של היהלום הייתה ידועה כבר בעת העתיקה. עוד בתקופות קדומות יהלום היה נחשב למחצב טבע חזק, נדיר ולפיכך יקר ביותר וסמל לעושר.

יהלומים התגלו בתקופות קדומות מאוד, ישנן עדויות שכבר במאה התשיעית לספירה יהלומים מהודו הופצו לכל העולם, אך יהלומים כבר היו מוכרים עוד הרבה לפני.  בשל הייחוד הרב של היהלומים תרבויות שונות ייחסו להם משמעות ואף כוחות מאגיים. זהו לא דבר מובן מאליו, מכיוון שבאותה התקופה לא היו שום אמצעים לחיתוך יהלומים. המצרים הקדמונים ראו ביהלום כמייצג של השמש, סמל לכוח, אומץ ואמת; הם מיקמו את היהלום על הענח' (סמל מצרי עתיק המזכיר צלב עם לולאה בראשו).  היוונים והרומאים האמינו כי היהלומים הם דמעות האלים ויחסו להם סגולות וכוחות.

היה זה בתקופה הרבה יותר מאוחרת, במאה ה 15 בוונציה, כאשר הומצאה טכנולוגית הליטוש וגילינו את יופיו הנפלא של היהלום המלוטש, דבר אשר רק העצים את ערכו. היום היהלום, לצד שימושים תעשייתיים, משמש את תעשיית התכשיטים ליצירת תכשיטים רבי משמעות המבדילים אותם מכל תכשיט אחר והופכים את תכשיט היהלום לבחירה המועדפת בשוק.

חוזקו ועמידתו של היהלום הפכו אותו לאבן המועדפת לטבעות נישואין, בתקווה שאבן היהלום תסמל את נצחיות הקשר של בני הזוג האוהבים; יופיו של היהלום המלוטש הוא סמל ליופיו של הקשר הזוגי. יהלומים לצד תכשיטים אחרים עוברים מדור לדור במשפחה ונחשבים לחפץ בעל ערך. היהלום לא נפגם עם הזמן, הוא שומר על המראה והתכונות וכמובן שגם שומר על ערכו. יהלום הוא לא רק מתנה יפה אלא גם השקעה השומרת על ערכה לאורך דורות.

גלריה

כתבות נוספות

More Articles
אבן (stone) – יהלום אש (fire) – משחק אור באבן הנגרם כתוצאה משבירת האור הלבן
שמו של השליט המוגולי אקבר שאה (1556-1605) חרוט על יהלום זה ומכאן שמו. ככל הנראה
יהלום הסנסי היא יהלום בצבע צהוב ובמשקל של 55.23 קראט. יש הטוענים שזוהי האבן הראשונה
היהלום נקרא על שמו של הדוכס ג'וזף (1872-1962), נסיך הונגריה ובוהמיה, אשר החזיק ביהלום. מדובר
סגירת תפריט
Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.
×

עגלת קניות