יהלום ריג'נט

אם אתם מגיעים לפריז תוכלו לבקר במוזיאון הלובר ושם לראות את היהלום אשר מוצג לציבור כבר למעלה ממאה שנים. מדובר ביהלום מרהיב ביופיו בליטוש כרית ובמשקל של 140.64 קראט. יש לו סיווג צבע D וזריחה כחולה. אך לפני שהיהלום הגיע למוזיאון הלובר מדובר בסיפור אשר מתחיל בהודו, כמו סיפורים של יהלומים רבים אחרים.

באותם הימים בהודו היו אלו עבדים אשר עבדו במכרות היהלומים. היה זה בשנת 1698 כאשר עבד מצא את היהלום במשקל 410 קראט. העבד אשר היה מודע לכך שמדובר ביהלום יוצא מן הכלל החביא אותו בתוך פצע גדול שהיה ברגלו. אך בסופו של דבר המזל של אותו העבד נגמר כאשר קפיטן אנגלי הרג אותו ושדד ממנו את היהלום. אותו קפיטן אנגלי שחשש שהסיפור יתגלה מיהר למכור את היהלום לסוחר הודי תמורת 1000 פאונד. אותו סוחר הודי מכר אותו למושל האנגלי של מדראס, אדם בשם תומאס פיט במחיר של 20,000 פאונד. פיט שלח את היהלום לחיתוך באנגליה. בשקילה יותר מדויקת שנעשתה התגלה שמשקלו הוא 426 קראט. חיתוך היהלום אשר התחיל ב 1704 נמשך כשנתיים ובמהלכן הופקו ממנו במקביל מספר יהלומים קטנים אשר נמכרו לצאר פטר הגדול.

היהלום העיקרי היה בגודל של כ 141 קראט והוא נמכר לדוכס פיליפ השני עבור 135,000 פאונד. ריג'נט הוא מושג מתחום האצולה של אדם הממלא את מקומו של המלך כאשר נבצר מהמלך למלא את תפקידו. באותה התקופה נפטר המלך לואי ה-14 ובנו לואי ה-15 היה רק בן חמש לכן הדוכס היה הריג'נט של מלך צרפת ומכאן שמו של היהלום. היהלום שובץ אל תוך הכתר אשר שימש בטקס ההכתרה של לואי ה 15 ומאוחר יותר לכתר חדש אשר שימש את לואי ה 16. כמו כן בהמשך היהלום קישט את כובעה של מארי אנטואנט המפורסמת.

ב-1792 כאשר נשבו בחוזקה רוחות המהפכה הצרפתית היהלום נגנב ביחד עם שאר תכשיטי הכתר של מלכי צרפת אך בסופו של דבר נמצא והוחזק על ידי "הדירקטור", ממשלת צרפת של תקופת המהפכה השתמשה בתכשיטי הכסף כערובות כלכליות. בסופו של דבר נפוליאון דרש לעצמו את תכשיטי הכתר ב 1801. כאשר נפוליאון יצא לגלות, אשתו השנייה לקחה איתה את היהלום לאוסטריה. מאוחר יותר אביה החזיר את היהלום לצרפת ביחד עם שאר תכשיטי הכתר. היהלום עיטר את כיתרו של לואי ה-18 ושארל העשירי. לאחר מכן היה בבעלות לואי נפוליאון השלישי,שהתחיל כנשיא צרפת והכריז על עצמו כמונרך, ושם אותו על כתר בסגנון יווני עבור רעייתו.

היום בצרפת כבר אין מלכים אך אוצרות המלוכה מוצגים במוזיאון הלובר משנת 1887, כלומר למעלה ממאה שנים. מי שמכיר את ההיסטוריה של נפוליאון ושאר סיפורי האצולה הצרפתית אולי יאמין באגדות על הקללה הרובצת על היהלום אשר הביאה ביש מזל לכל מי שהחזיק בו.

כתבות נוספות
 
More Articles
אבן (stone) – יהלום אש (fire) – משחק אור באבן הנגרם כתוצאה משבירת האור הלבן
שמו של השליט המוגולי אקבר שאה (1556-1605) חרוט על יהלום זה ומכאן שמו. ככל הנראה
יהלום הסנסי היא יהלום בצבע צהוב ובמשקל של 55.23 קראט. יש הטוענים שזוהי האבן הראשונה
היהלום נקרא על שמו של הדוכס ג'וזף (1872-1962), נסיך הונגריה ובוהמיה, אשר החזיק ביהלום. מדובר
סגירת תפריט
Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.
×

עגלת קניות