יהלום קוליניאן

יהלום קוליניאן הוא יהלום אשר התגלה לגמרי במקרה, עובדה מפתיעה בהתחשב שמדובר ביהלום הגדול ביותר שאי פעם התגלה. היה זה ב 26 בינואר 1905 כאשר התגלה היהלום במשקל שיא של 3106 קראט. היהלום התגלה על ידי פרדריך וולס במכרה פרימייר בדרום אפריקה. מכרה שפעולות הכרייה בו החלו רק שלוש שנים קודם לכן.

פרדריך וולס היה אחד ממנהלי השטח במכרה כאשר בסיור שגרתי בשטח המכרה הוא גילה את היהלום. היה זה בסוף היום כאשר הוא סייר במכרה והבחין במשהו מבריק אל מול קרני השמש של סוף היום. היה זה בעומק של 6 מטרים מתחת לפני השטח. הוא לא בזבז זמן וחילץ את הגביש מהסלע. לאחר מכן היהלום כונה יהלום קוליניאן לכבודו של נשיא החברה, תומאס קוליניאן.

יהלום קוליניאן היה נתון לבחינה מעמיקה בטרם נחתך. אחד האנשים אשר בחנו את היהלום היה ויליאם קרוקס אשר התפעל מרמת הניקיון הגבוהה, אך גם הבחין בתכליל שחור במרכז. ב 10 בפברואר 1908 יצא לדרך פרויקט החיתוך, כאשר קודם כל הוא נחצה ל 2 ולאחר מכן לעוד כמה חלוקות משנה. יהלום קוליניאן נחתך ולוטש באמסטרדם ליהלומים רבים. סך הכל ייצרו ממנו 9 יהלומים גדולים אשר נכנסו לפנתיאון היהלומים המפורסמים ובמקביל עוד 100 יהלומים קטנים. יהלום קוליניאן היה ונשאר היהלום הגדול ביותר שהתגלה אי פעם.

היהלום נרכש על ידי ממשלת דרום אפריקה והוענק כשי למלך אנגליה. כל יהלומי קוליניאן הם בבעלות בית המלוכה הבריטי. תשעת היהלומים העיקריים שהופקו ממנו הם:

קוליניאן 1 – מכונה גם The Greater Star of Africa. זהו היהלום הגדול ביותר שהופק מיהלום קוליניאן הגולמי. הוא נחתך בצורת אגס ובמשקל של 530.2 קראט. קרוב לשמונים שנה הוא היה היהלום המלוטש הגדול ביותר בעולם עד אשר התגלה יהלום ה Golden Jubilee. היהלום שובץ בשרביט אדוארד הקדוש. השרביט נוצר עבור טקס ההכתרה של המלך צ'ארלס השני ב 1661 והיהלום הנוסף שובץ בו יותר ממאתיים שנה מאוחר יותר.

קוליניאן 2 – מכונה גם The Lesser Star of Africa. זהו היהלום השני בגודלו שנוצר מהיהלום המקורי. יש לו צורת כרית ומשקל של 317.4 קראט. יהלום זה שובץ בחזית כתר האימפריה המלכותי המשמש בטקסי ההכתרה של מלכי אנגליה.

קוליניאן 3 ו -4 – קוליניאן 3 הוא יהלום בצורת אגס ובמשקל של 94.4 קראט וקוליניאן 4 הוא יהלום בצורת כרית ובמשקל של 63.6 קראט. שני היהלומים שובצו בתחילה בכתר אשר שימש את המלכה מארי בטקס ההכתרה של שנת 1911. לאחר ההכתרה היהלומים הוצאו מהכתר והוחלפו ברפליקת קווארץ על מנת ששני היהלומים ישובצו יחדיו בתליון. היום יהלומים אלו נמצאים בידי המלכה אליזבת השנייה אשר נראתה איתם בחגיגות היובל של 2012.

גם שאר היהלומים אשר לוטשו מיהלום קוליניאן נשאו בבעלות המונרכיה האנגלית. נזכיר בקצרה את יהלום קוליניאן 5 בעל עיצוב משולש המזכיר לב ומשקל של 18.8 קראט; יהלום קוליניאן 6 בצורת מרקיז ומשקל של 11.5 קראט; קוליניאן 7 שגם הוא בצורת מרקיזה ומשקל 8.8 קראט; קוליניאן 8 בחיתוך אמרלד ומשקל 6.8 קראט ואחרון קוליניאן 9 שהוא שילוב של חיתוך מלבני עם אמרלד ומשקל של 10.5 קראט.


 
כתבות נוספות
 
More Articles
אבן (stone) – יהלום אש (fire) – משחק אור באבן הנגרם כתוצאה משבירת האור הלבן
שמו של השליט המוגולי אקבר שאה (1556-1605) חרוט על יהלום זה ומכאן שמו. ככל הנראה
יהלום הסנסי היא יהלום בצבע צהוב ובמשקל של 55.23 קראט. יש הטוענים שזוהי האבן הראשונה
היהלום נקרא על שמו של הדוכס ג'וזף (1872-1962), נסיך הונגריה ובוהמיה, אשר החזיק ביהלום. מדובר
סגירת תפריט
Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.
×

עגלת קניות