יהלום פנסי

לא כל היהלומים הם בצבע לבן, ישנם יהלומים בצבעים שונים,כמו ורוד, אדום, ירוק ואחרים, חלקם נדירים וחלקם נדירים מאוד. יהלומי פנסי הם הכינוי ליהלומים בעלי צבעים טבעיים מיוחדים ונדירים. בדרך כלל בעקבות נוכחותם של אלמנטים שונים בזמן ההיווצרות אשר גרמו לצבעים המיוחדים. במהלך ההיסטוריה התגלו מספר יהלומי פנסי מפורסמים כמו "יהלום הופ" הכחול אשר הגיע מהודו לאירופה והיום מוצג במוזיאון הסמיתסוניאן, יהלום דרזדן הירוק ורבים נוספים.

יהלומי הפנסי למעשה תופסים כ1% בלבד משוק היהלומים העולמי כאשר הכמות רק הולכת וקטנה. תהליך ההיווצרות של יהלומי פנסי בטבע זהה לזה של יהלומים רגילים אך בנוסף, מושפע מגורמים כימיים שונים אשר משפיעים על היהלום ויוצרים את צבעו. לדוגמא, כאשר חנקן חודר לאטומים של היהלום מקבל הוא את צבעו הצהוב, לחילופין, כאשר בורון חודר לאטום היהלום גורם לצבעו הכחול ומידת הלחץ המופעלת על היהלום בעת היווצרותו אחראית לצבעו הוורוד. עקב כך, יהלומים אלו נחשקים על ידי רבים בעולם וניתן לראותם אצל אספני תכשיטים ומפורסמים.

ככל הנראה ההיסטוריה של דירוג יהלומי הפנסי מתחילה במאה השישית בהודו. באותה התקופה אבני החן שימשו כסמל מעמדות בהתאם לשיטת הקאסטות הנהוגה בהודו עד היום. האבנים הלבנות אשר נחשבו לטהורות ביותר היו שמורות למעמדות הגבוהים ואבנים צהובות או שחורות למעמדות הנמוכים יותר, המלכים לעומת זאת יכלו להחזיק בכל סוגי האבנים. באותו התקופה שיטות הדירוג של הצבע התבססה על דימויים מוכרים כמו "צבע עיני הארנבת"; היום ישנן שיטות דירוג מתקדמות יותר.

בוודאי אתם מכירים את צורת דירוג הצבע של היהלומים המסמלת אותם באותיות מ D ועד Z המתייחסת ליהלומים חסרי צבע עד גוון צהוב. כאשר מדברים על יהלומי פנסי הדירוג הוא שונה לגמריי, ולהם יש שיטות דירוג אחרות. כאשר ביהלום ישנו צבע של ממש ולא רק גוון צהוב חיוור הוא נכנס לקטגוריית הפנסי דאימונדס ושיטת הדירוג המיוחדת שלה. דירוג היהלום נעשה על ידי מומחים במעבדות והם מדרגים את היהלומים ל 6 רמות:  Light Fancy, Fancy Dark, Fancy Deep, Fancy, Fancy Intense, Fancy Vivid. ה Fancy light נחשב להכי זול וה-Fancy vivid נחשב ליקר ביותר.  במקרה של יהלומים בצבעים נדירים מאוד כגון אדום, ורוד, כחול וירוק ישנן 3 דרגות נוספות: Faint, Very Light, Light. מה שעומד למבחן הוא הצבע, הגוון שלו והחוזק שלו.

הסיבה למחירם הגבוה הוא הנדירות של היהלומים הצבעוניים. יהלומי פנסי הם יהלומים נדירים ואפילו בין יהלומי הפנסי ישנם נדירים יותר ונדירים פחות, כמו למשל יהלום ירוק, אדום, ורוד, סגול או כחול הנחשבים לנדירים מאוד ולכן יקרים מאוד, לעומתם ישנם היהלומים החומים הנחשבים לנפוצים יותר ובעלי ערך נמוך. היהלום הנדיר ביותר הוא היהלום האדום וערכו מגיע לעשרות מיליוני דולרים. מבין כל סוחרי היהלומים מעטים הם הסוחרים המתעסקים ביהלומי פנסי.

מקורם של הצבעים הוא בתנאי ההיווצרות של היהלום ונוכחות של מינרלים מסוימים ברגע ההיווצרות של היהלום. אותם המינרלים אשר נוכחו ברגע היווצרות היהלום הם גם אלו אשר יכולים לגרום לתכלילים שונים ביהלום. מכאן אתם מבינים שיהלומי פנסי נקיים הם נדירים.  לעתים אפילו רואים שילובים של שני צבעים כמו yellowish orange או greenish yellow; לעתים אפילו רואים שילובים של שלושה צבעים כמו grayish-yellow-brown או yellowish-greenish-yellow ואחרים.

הסבר קצר על הצבעים ומקורם:

יהלומים פנסי ורודים:
יהלומי פנסי וורודים המגיעים ברובן מהמכרות באוסטרליה, הם הפופולאריים ביותר כתכשיט לטבעת, מפורסמים רבים כולל ג'ניפר לופז עונדים יהלומים אלו.

יהלומים כחולים:
יהלומי פנסי כחולים נדירים ברחבי העולם, וניתן לראות את היהלום הכחול המפורסם ביותר בסרט הטיטאניק. בדרך כלל יהלומים אלו יהיו מדורגים בצרוף עם גוונים של שחור, אפור או ירוק, גוונים אלו נובעים מנוכחות המינרלים שנאגרים בתוך היהלום לאורך השנים.

יהלומים צהובים:
היהלומיים הצהובים הידועים גם בשם הכינוי "יהלומים קנריים" על שם ציפור השיר הצהובה, מכילים גוונים של ירוק, כתום או חום.

יהלומים שחורים:
יהלומים אלו שונים משאר היהלומים בשל צבעם הטהור, עקב כך גוברת סביבם הפופולאריות לאורך השנים.

יהלומים אדומים:
יהלומי פנסי אדומים הם הנדירים ביותר בעולם. זה כמעט בלתי אפשרי למצוא יהלום פנסי אדום ללא גוון משני, לכן מחירם מרקיע שחקים.
הגוונים המתווספים ליהלומים אדומים: סגול וחום.

יהלומים חומים
יהלומי פנסי חומים נמוכים במחירם ביחס לצבעים האחרים, עם זאת הפופולאריות שלהם גוברת בשנים האחרונות.
לאחר מיתוג מחדש שויכו אל יהלומים אלו הכינויים "יהלומי שמפניה" ו-"יהלומי קוניאק" מה שמגביר את הפופולאריות והמחיר.

גלריה

כתבות נוספות

More Articles
אבן (stone) – יהלום אש (fire) – משחק אור באבן הנגרם כתוצאה משבירת האור הלבן
שמו של השליט המוגולי אקבר שאה (1556-1605) חרוט על יהלום זה ומכאן שמו. ככל הנראה
יהלום הסנסי היא יהלום בצבע צהוב ובמשקל של 55.23 קראט. יש הטוענים שזוהי האבן הראשונה
היהלום נקרא על שמו של הדוכס ג'וזף (1872-1962), נסיך הונגריה ובוהמיה, אשר החזיק ביהלום. מדובר
סגירת תפריט
Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.
×

עגלת קניות