יהלום פלורנס

יהלום פלורנס הוא יהלום צהוב ונדיר ובמשקל של 137.27 קראט ו 126 פאות. אמנם מוצאו מהודו, אך יהלום פלורנס קיבל את שמו מהעיר פלורנס שבאיטליה שם הוחזק בבעלותה של משפחת מדיצ'י בין המאה השש עשרה למאה השמונה עשרה, עד אשר עבר לאוסטריה ושימש כאחד מיהלומי הכתר של משפחת המלוכה. תלאותיו המדויקות של היהלום אינן ידועות וכך גם גורלו.

בעוד אין שום ספק למוצאו של היהלום מתת היבשת ההודית ישנן הערכות שונות לגבי התאריך והמיקום שבו הוא נמצא וגם האופן שבו הוא הגיע לאירופה. מה שאנו יודעים בוודאות שהיהלום הגיע למשפחת מדיצ'י בתקופה בה פרדיננדו הראשון שימש כדוכס טוסקני (1587-1609). על פי אחת הגרסאות היה זה מושל גואה הפורטוגזי ששם את ידו על היהלום באחד הקרבות מול מלכי הדרום של הודו. לאחר מכן הוא נשלח לרומא ובסוף נרכש על ידי הדוכס.

לאחר מותו של הדוכס היהלום עבר לבנו , קוסימו השני, אשר שלח אותו לחיתוך וליטוש אצל סוחר יהלומים ונציאני. ישנה גם גרסה אחרת לסיפור, לפי היהלום עבר דרך אחרת ואפילו עבר אצל האפיפיור. אך אין שום ספק שבסופו של דבר היה בבעלות משפחת מדיצ'י.

הדוכס קוסימו השני נפטר ב 1621 והיהלום עבר בירושה לפרדיננדו השני בעודו רק בן 10. מספר שנים מאוחר יותר, כאשר הגיע לגיל 17 הוא מונה לדוכס החמישי של טוסקני. התכשיטן הנודע, טברנייר, אשר שמו הוזכר בהקשר של יהלומים רבים אחרים תיעד אותו בספרו. ככל הנראה הוא בחן וצייר את היהלום בתקופת שלטונו של פרדיננדו השני. כתביו של טברנייר הם מקור המידע העיקרי לגבי היהלום באותה התקופה.

יהלום פלורנס נשאר במשפחת מדיצ'י עד מותו של ז'אן גסטון ב 1737, הדוכס האחרון למשפחת מדיצ'י, ולאחר מכן עבר לפרנסיס הראשון אשר באמצעותו היהלום הועבר למשפחת המלוכה האפסברג בוינה. ערך היהלום הוערך בכ 700 אלף דולר באותה התקופה והוא נשאר בבעלות משפחת המלוכה עד מלחמת העולם הראשונה. בעקבות נפילת הממלכה האוסטרית במלחמה, יצאה משפחת המלוכה לגלות בשווייץ ולקחה איתה את היהלום. על פי המדווח היהלום נגנב על ידי אחד המקורבים למשפחת המלוכה, לצד תכשיטים אחרים, והוברח לדרום אמריקה. יש המאמינים כי יהלום פלורנס הגיע לארה"ב בשנות העשרים של המאה התשע עשרה ושם נחתך מחדש ונמכר.

כתבות נוספות
 
More Articles
אבן (stone) – יהלום אש (fire) – משחק אור באבן הנגרם כתוצאה משבירת האור הלבן
שמו של השליט המוגולי אקבר שאה (1556-1605) חרוט על יהלום זה ומכאן שמו. ככל הנראה
יהלום הסנסי היא יהלום בצבע צהוב ובמשקל של 55.23 קראט. יש הטוענים שזוהי האבן הראשונה
היהלום נקרא על שמו של הדוכס ג'וזף (1872-1962), נסיך הונגריה ובוהמיה, אשר החזיק ביהלום. מדובר
סגירת תפריט
Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.
×

עגלת קניות