יהלום סנסי

יהלום הסנסי היא יהלום בצבע צהוב ובמשקל של 55.23 קראט. יש הטוענים שזוהי האבן הראשונה אשר נחתכה עם פאות סימטריות. נכון או לא נכון, אין ספק שהאבן יוצאת דופן בגלל המבנה המיוחד שלה, מבנה אשר אינו כולל פביליון אלא רק שני כתרים נגדיים. ישנן גרסאות שונות וסותרות לגבי ההיסטוריה של היהלום, להלן אחת מהן.

ככל הנראה, על פי ניתוח תכונות היהלום ועל פי התקופה בה הגיע למערב, מדובר ביהלום אשר מקורו במכרות גלוקונדה אשר בהודו. אם נשמע לכם מוכר, זה בגלל יהלום הופ ועוד אחרים שיצאו מאותם המכירות. סיפורו של היהלום, לפחות לפי מה שידוע, מתחיל בשנת 1570, כאשר האבן נרכשה על השגריר הצרפתי בקונסטנטינופול, ניקולאס הארלי סנסי. סנסי רכש את היהלום עבור מלך צרפת הנרי השלישי. לא ידוע בדיוק באיזו נסיבות הגיע לתורכיה אך אנו יודעים שתורכיה באותה התקופה הייתה מרכז סחר אליו הגיעו סוחרים מערביים אשר לא לא רצו להרחיק עד הודו ויהלומים רבים מפרס, הודו ואפגניסטן חיפשו להם קונה. באותה התקופה, מלך צרפת היה ידוע בזכות רגישותו לקרחת שעל ראשו והוא התאמץ להסתירה. בנוסף המלך היה ידוע בחיבתו הרבה ליהלומים יקרים. אולי כתוצאה מזה, יהלום סנסי שובץ בכובע מיוחד אותו חבש המלך על מנת להסתיר את הקרחת.

באותה התקופה סנסי היה דמות חשובה בחצר המלך וכאשר הנרי הרביעי עלה לשלטון, סנסי היה אחראי על הכספים. כאשר המלך הנרי הרביעי נזקק להלוואה על מנת לשלם עבור חיילים הוא השתמש ביהלום כערבון. שליח מיוחד יצא עם היהלום אך מעולם לא הגיע ליעדו. ככל הנראה גנבים התחקו על עקבותיו והרגו אותו. משלא הגיע השליח ליעדו, סנסי יצא לחפש אחריו ומצא את גופתו. סנסי הורה על ביתור גופתו והיהלום נמצא בקיבתו. על פי אחת הגרסאות, לאחר שנרצח המלך הנרי הרביעי אשתו נמלטה להולנד ושם מכרה את היהלום. כפי שגבר אמרתי ישנן גרסאות סותרות אך מה שבטוח שהתחילה נדידתו בקרב אנשי האצולה של אירופה.

בסופו של דבר היהלום הגיע למלך אנגליה ,ג’ימס הראשון ויהלום סנסי הפך לאחד מתכשיטי הכתר, תכשיטים אשר הוחזקו בגשר לונדון. היהלום נשאר באנגליה עד אשר ג'ימס השני יצא לגלות ונמלט מאנגליה בעקבות מאבקי הפרוטסטנטים בקתולים. ג'ימס השני מצא מקלט בצרפת והתארח אצל לואי ה-14. ג'ימס אשר לקח אתו את היהלום מכר אותו למלך צרפת במהלך הגלות.

בתקופת המהפכה הצרפתית היהלום נגנב וצץ רק בשנת 1828, כאשר סוחר צרפתי הציע אותו לנסיך הרוסי, אנטולי דמידוף. הנסיך החזיק ביהלום עד 1865 ואז מכר אותו לקונה אנונימי. כשנתיים מאוחר יותר, היהלום צץ בתצוגה בצרפת, שם הועמד למכירה עבור מיליון פרנק. היהלום נרכש על ידי וויליאם וולדורף-אסטור (1906) ואף הוצג לציבור ב 1962. היה זה במסגרת תערוכה במוזיאון הלובר. כיום היהלום נמצאת בבעלות הבנק הלאומי של צרפת ומוצג לציבור במוזאון הלובר.

 
כתבות נוספות
More Articles
אבן (stone) – יהלום אש (fire) – משחק אור באבן הנגרם כתוצאה משבירת האור הלבן
שמו של השליט המוגולי אקבר שאה (1556-1605) חרוט על יהלום זה ומכאן שמו. ככל הנראה
היהלום נקרא על שמו של הדוכס ג'וזף (1872-1962), נסיך הונגריה ובוהמיה, אשר החזיק ביהלום. מדובר
המילה 'יהלום' משדרת אצל מרביתנו תחושה של יוקרה. תחושה של משהו נוצץ, נקי, זוהר ונחשק,
סגירת תפריט
Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.
×

עגלת קניות