יהלום יוריקה

אמנם ישנם יהלומים גדולים ויקרים יותר מיהלומי יוריקה אך בכל זאת ליהלום זה יש את המקום שלו בספר ההיסטוריה של עולם היהלומים. מדובר ביהלום של 10.73 קרט בחיתוך כרית בריילינט המוצג היום במוזאון בעיר קימברלי בדרום אפריקה.

יהלום יוריקה סימן את תחילתה של תעשיית הכרייה בדרום אפריקה כאשר התגלה בצורה לגמרי מקרית. בחור צעיר בשם ארסמוס ג׳ייקובס מצא אותו לגמרי במקרה באזור החווה של אביו, דניאל ג׳ייקובס. הוא לא היה מודע לכך שמדובר ביהלום אך בהחלט הבחין בכך שהאבן זורחת בצורה מיוחדת והחליט לקחת אותה לביתו. האבן שימשה אותה לצורכי משחק עד אשר אימו של ארסמוס הבחינה שהאבן אינה רגילה. היא סיפרה לכך לשכנם, שאלק ואן ניקרק, אשר התעניין באבנים מיוחדות. ואן ניקרק גילה בו התעניינות והציע לרכוש אותו. אימו של ארסמוס לא ייחסה חשיבות גדולה לאבן ונתנה אותה במתנה לשכן. השכן הראה אותה לאדם אחר עד שלבסוף היא נשלחה לבדיקה אצל מומחה לאבנים אשר קבע בוודאות כי מדובר ביהלום גולמי במשקל של 21.25 קרט.

יהלום יוריקה הוצג בתערוכה בפריז בשנת 1867 כאשר כבר עבר חיתוך וליטוש. היה זה יהלום בריילירנט בצבע חום צהבהב. השמועה על מציאתו של יהלום במשקל 21.25 הביאה רבים להתחיל לחפש יהלומים נוספים. וכאשר נמצא יהלום נוסף במשקל של 8.9 קרט הייתה זו תחילת בהלת היהלומים של דרום אפריקה. זו הייתה ראשיתה של תעשיית היהלומים במדינה זו. ישנם היסטוריונים הטוענים שכאשר היהלום הוצג בפריז הייתה זו בעצם רפליקת זכוכית והיהלום האמיתי נשלח למלכת אנגליה אשר רצה לבחון אותו. בסופו של דבר היהלום נרכש על ידי מושל קייפ קולוני אשר לקח אותו לבריטניה. ב 1946 היהלום הוצא שוב למכירה, הפעם בלונדון, כאשר הוא משובץ בצמיד. היהלום נמכר תמורת 5700 ליש״ט לקונה אשר החזיק בו עד 1967. בשנת 67 היהלום נרכש על ידי דה בירס אשר נתנו אותה כתמורה לתושבי דרום אפריקה. היהלום הוצג במוזאון בעיר קימברלי ושם הוא נמצא עד היום.

אמנם מדובר ביהלום יקר אך יחסית ליהלומים אשר נכנסו לפנתאון היהלומים המפורסמים בתבל הוא יהלום קטן למדי. חשיבותו של היהלום היא בעיקר היסטורית, בזכות הגילוי המקרי שלו אשר סלל את הדרך לתעשיית היהלומים הענקית של דרום אפריקה.

כתבות נוספות:

More Articles
אבן (stone) – יהלום אש (fire) – משחק אור באבן הנגרם כתוצאה משבירת האור הלבן
שמו של השליט המוגולי אקבר שאה (1556-1605) חרוט על יהלום זה ומכאן שמו. ככל הנראה
יהלום הסנסי היא יהלום בצבע צהוב ובמשקל של 55.23 קראט. יש הטוענים שזוהי האבן הראשונה
היהלום נקרא על שמו של הדוכס ג'וזף (1872-1962), נסיך הונגריה ובוהמיה, אשר החזיק ביהלום. מדובר
סגירת תפריט
Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.
×

עגלת קניות