יהלום טיילור ברטון

יהלום טיילור ברטון נקרא על שמו של השחקן ריצ׳ארד ברטון אשר רכש אותו ביחד עם אליזבת טיילור, אשתו באותה התקופה, ב 1969. טיילור כיכב בסרטים רבים באותה התקופה, יתכן שחלקכם עוד זוכרים את הופעתו בסרט "המרגל שחזר מן הכפור” וקלסיקות רבות אחרות.

מוצאו של יהלום טיילור ברטון מתחיל באפריקה ב 1966, כאשר הוא נמצא במכרות פריימיר. היהלום הגולמי שקל 241 קראט. היהלום נחתך על ידי הארי וינסטון לצורת אגס במשקל של 69.42 קראט. היהלום שובץ בטבעת יהלום אשר נרכשה על ידי הארייט אננברג אך במהרה היא מצאה אותו כלא פרקטי והעמידה אותו למכירה. הארייט הסבירה שהיא פחדה להסיר את הכפפות ולחשוף את היהלום מכיוון שניו יורק של אותם הימים נחשבה ללא בטוחה בשביל להתהלך עם יהלום יקר. היהלום הוצא למכירה פומבית אך כבר לפני המכירה אליזבת טיילור גילתה התעניינות והיהלום הוטס לשווייץ במיוחד בשבילה ולאחר מכן הוחזר למכירה בניו יורק. המכירה נפתחה ב 200,000 דולר וכל הנוכחים בחדר רצו לרכוש את היהלום. בין הנוכחים היו נציגיהם של סולטן בורנאיי, הארי וינסטון והמילארדר היווני אונאסיס. במהרה טיפס מחיר היהלום עד אשר הגיע מחירו ל 650,000 דולר. בשלב זה כבר כולם פרשו מלבד שני רוכשים אשר המשיכו להציע הצעות, אחד מהם היה נציגם של טיילור ברטון ואליזבת טיילור. אך כאשר מחיר היהלום הגיע למיליון דולר הוא פרש מן המרוץ. היהלום נרכש על ידי רוברט קנמור מהבעלים של המותג קרטייר במחיר של 1,050,000 דולר. היה זה שיא חדש למכירה פומבית של תכשיט. השיא הקודם היה נמוך בהרבה ועמד על 305,000 ב 1957.

טיילור ברטון שהה באנגליה כאשר הגיע אליו הבשורה שהיהלום נרכש על ידי קרטייר ומספרים שהוא לקח את זה די קשה. טיילור היה נסער מאוד והתעקש שהיהלום הזה חייב להיות של אשתו. אליזבת טיילור מצידה דווקא השלימה עם כך שמישהו אחר מחזיק ביהלום אך ברטון היה בשלו והתעקש שרק אליזבט אשתו ראויה להחזיק ביהלום. ברטון הביע נכונות לרכוש את היהלום ונתן הוראה לאנשיו לרכוש עבורו את היהלום בכל מחיר. תוך זמן קצר הצליחו אנשים לרכוש את היהלום במחיר של 1.1 מיליון דולר ושמו שונה ליהלום טיילור ברטון.

חושיו העסקיים של קנמור הביאו אותו להגיע להסכם עם ברטון לפי היהלום יוצג בחנות של קארטייר בניו יורק ושיקגו בטרם יעבור לידיו של טיילור ואלפי מבקרים הגיעו לראותו מידי יום. בנובמבר 1969 היהלום נמסר לריצ'ארד ברטון ואליזבת טיילור במונקו ובעזרת ליווי של מאבטחים חמושים. היהלום שהיה משובץ בטבעת שובץ בתליון לבקשתה של טיילור בטרם הוטס למונקו.

בשנת 1978 אליזבט טיילור העמידה את היהלום למכירה על מנת לגייס כסף להקמת בית חולים באפריקה. היהלום נמכר להנרי למברט עבור סכום של 5 מיליון דולר. לאחר כשנה למברט מכר את היהלום לרוברט מוחאווד אשר ככל הנראה עדיין מחזיק ביהלום.

כתבות נוספות
More Articles
אבן (stone) – יהלום אש (fire) – משחק אור באבן הנגרם כתוצאה משבירת האור הלבן
שמו של השליט המוגולי אקבר שאה (1556-1605) חרוט על יהלום זה ומכאן שמו. ככל הנראה
יהלום הסנסי היא יהלום בצבע צהוב ובמשקל של 55.23 קראט. יש הטוענים שזוהי האבן הראשונה
היהלום נקרא על שמו של הדוכס ג'וזף (1872-1962), נסיך הונגריה ובוהמיה, אשר החזיק ביהלום. מדובר
סגירת תפריט
Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.
×

עגלת קניות