יהלום הדוכס ג'וזף

היהלום נקרא על שמו של הדוכס ג'וזף (1872-1962), נסיך הונגריה ובוהמיה, אשר החזיק ביהלום. מדובר ביהלום חסר צבע, כלומר דרגת ניקיון גבוהה מאוד, ממכרות גלוקונדה אשר בהודו, אותם מכרות אשר הביאו לנו את יהלום קוהינור ויהלום הופ. יהלום הדוכס ג’וזף נחתך בצורת כרית מלבנית, המאפיינת יהלומים מהודו באותה התקופה, והוא בעל משקל של 78.54 קראט.

לצערנו הרב, כמו סיפורם של יהלומים אחרים, איננו יודעים את נסיבות הגעתו של היהלום לידיו של הדוכס ג'וסף, אך אנו יכולים לשער שישנן כמה אפשרויות. יתכן שהוא נרכש על ידי סוחר היהלומים טברנייר אשר ערך 6 מסעות להודו בהן רכש יהלומים. טברנייר היא סוחר יהלומים מפורם מאוד באותה התקופה ושמו נזכר גם בהקשר של יהלומים רבים אחרים. יתכן שהיה זה בעקבות סחר בין הקולוניות הבריטיות בהודו לבין המוגולים אשר התרחשו בתקופה מאוחרת יותר; ויתכן שנבזז במהלך קרבות שונים אשר התרחשו בין הבריטים לבין שליטים הודיים במהלך המאה התשע עשרה, עוד לפני שהודו קיבלה עצמאות. תרחיש מאוד מתקבל על הדעת.

למרות שאיננו יודעים את ההיסטוריה המדויקת, אנו יודעים בוודאות כי הדוכס ג'וזף היה בעליו המתועד הראשון של היהלום. העדות הראשונה לבעלותו על היהלום הייתה בעת שהפקידו בכספת של הבנק ההונגרי ב 1933. זמן קצר אחר כך, ב 1936 היהלום נמכר לקונה אנונימי. משערים שהוא נמכר לבנקאי אירופאי אשר החזיק את היהלום בפריז מוסתר בכספת על מנת שלא יתגלה על ידי הכובש הגרמני בתקופת מלחמת העולם השנייה.

שנים רבות לא היה ידוע מה עלה בגורלו של היהלום עד אשר הוא צץ במכירה פומבית ב 1961, מכירה אשר התקיימה בלונדון. היהלום לא נמכר במהלך אותה המכירה הפומבית ; למעשה הוא נמשך מהמכירה לאחר שהוצעו עבורו סכומי כסף נמוכים מידי. חלפו עוד שנים רבות עד אשר היהלום הוצא שוב למכירה, הפעם בג'נבה בשנת 1993. היהלום נמכר תמורת כ 6.5 מיליון דולר לקונה טלפוני בשם אלפרדו מולינה. במהלך שנות התשעים בעלי היהלום, Molina Fine Jewelers, הפחיתו במעט את משקלו של היהלום על מנת לתקן את הסימטריות ורמת הניקיון שלו. היהלום המחודש שקל 76.45 קראט וזכה לדרגת יהלום D בבדיקות המעבדה של המכון הגמולוגי של אמריקה.

נראה שהתשלם להפחית מעט ממשקלו של היהלום; בשנת 2012 היהלום הוצא שוב למכירה פומבית בשווייץ ונמכר לקונה אנונימי תמורת 21 מיליון דולר, סכום שהיה גבוה מההערכות שציפו ל 15 מיליון בלבד. ככל הנראה אותו הקונה מחזיק ביהלום הדוכס ג׳וזף עד היום.

כתבות נוספות
 
More Articles
אבן (stone) – יהלום אש (fire) – משחק אור באבן הנגרם כתוצאה משבירת האור הלבן
שמו של השליט המוגולי אקבר שאה (1556-1605) חרוט על יהלום זה ומכאן שמו. ככל הנראה
יהלום הסנסי היא יהלום בצבע צהוב ובמשקל של 55.23 קראט. יש הטוענים שזוהי האבן הראשונה
המילה 'יהלום' משדרת אצל מרביתנו תחושה של יוקרה. תחושה של משהו נוצץ, נקי, זוהר ונחשק,
סגירת תפריט
Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.
×

עגלת קניות