יהלום ג'ייקוב

סיפורו של יהלום ג'ייקוב, אשר לפעמים גם מכונה יהלום ויקטוריה או היהלום הלבן הגדול, מתחיל באפריקה כמו הרבה יהלומים אחרים. היה זה בשנת 1884 כאשר התגלה היהלום במשקל 457.5 קראט. היה זה היהלום השני בגודלו אשר היה ידוע באותה התקופה. המקום הראשון היה שמור ליהלום אשר התגלה בשנת 1650 ולו משקל של 787 קראט (The great mogul).

כמו יהלומים רבים, גם נסיבות מציאתו והגעתו לבריטניה אפופות מסתורין. אמנם ידוע שמקורו בדרום אפריקה אך לא ידוע בדיוק מאיזה מכרה. לא חסרות סיבות וספקולציות מדוע מגלי היהלום יעדיפו לשמור את הפרטים בסוד. יתכן כי היה זה על מנת להתחמק ממיסים או לכסות על מעשים לא חוקיים הקשורים לנסיבות מציאתו. ישנה גרסה המספרת כי היהלום התגלה במכרה ג'אגרספאונטיין והוברח משם על ידי עובד או קבוצת עובדים אשר מכרו אותו ללקוח אנונימי ובסופו של דבר הגיעו לידיו של אדם בשם אלנברג אשר שלח אותו לשוק היהלומים בלונדון.

גרסה אחרת מספרת על הולנדי אשר גילה את היהלום בחוותו אך שמר עליו בסוד מחשש שהמוני מחפשי יהלומים יפלשו לחוותו. עד אשר החליט לסמוך על חברו אלנברג, אותו האדם שהוזכר בגרסה הראשונה.
אך למוצאו של יהלום ג'ייקוב יש אפילו גרסה שלישית לפייה היהלום הוברח על ידי השומר הממונה על מניעת הברחות במכרות קימברלי. לפי גרסה זו הוא מכר אותו לסוחרים אשר הבריחו אותו לקייפ קולוני ושמם מכרו לסוחר אשר לקח אותו ללונדון בספינת קיטור.

בסופו של דבר, כאשר היהלום הוא הגיע ללונדון הוא עורר סנסציה בענף והוא נמכר לסינדיקט במחיר של 45,000 פאונד אשר שולמו במזומן. הסינדיקט היה צריך להחליט על עתידו של היהלום, כלומר האם ללטשו למספר אבנים קטנות אותן קל למכור בשוק הוא ליצור יהלום אחד גדול ויקר. בסופו של דבר ההחלטה הייתה לחתוך יהלום אחד גדול. אפשר רק לציין שחתיכה אחת שהוסרה ממנו הפכה ליהלום של 19 קראט אשר נמכרה למלך פורטוגל. על מלאכת החיתוך הופקדה חברת גק מט'ס מאמסטרדם. היה זה ב 9 באפריל 1887 כאשר מלאכת החיתוך החלה באירוע בנוכחות המלכה ההולנדית אמה. תהליך החיתוך והליטוש נמשך כשנה עד אשר הסתיימה המלאכה. צורת הליטוש הייתה צורת כרית מרובעת עם 58 פאות ובמשקל של 184.5 קארט. ליהלום צבע וניקיון מושלמים ופלורסנטיות אשר העניקה לו ברק כחול.

לאחר שהסתיימה עבודת הליטוש כמובן שחיפשו קונה עבור היהלום היקר וביקשו עבורו 300,000 פאונד. במהרה הם קיבלו פנייה מסוחר בשם אלכסנדר ג'ייקוב היושב בהודו לפיה איש אצולה הודי מבקש לקנות את היהלום (Mahbub Ali Khan). איש האצולה הידוע בכינויו הנזים השישי של הידרהבאד שילם מקדמה של 150,000 פאונד וג'ייקוב יצא בשליחות להביא את היהלום. כאשר היהלום הגיע להודו אתו הגיעה גם השמועה לתושבים שמיד נקטו בפעולה להקפאת הרכישה על מנת להציל את ממשלתו מפשיטת רגל בשל ההוצאה הבזבזנית. הנזים השישי החליט בכל זאת לשמור את היהלום למרות שלא סיים לשלם עבורו. הדבר הוביל לתביעה משפטית כנגד הנזים אך בסופו של דבר היהלום נשאר אצל הנזים.

בתקופה מאוחרת הרבה יותר, ממשלת הודו רכשה את היהלום לצד כל אוסף האוצרות של הנזים והוא מוחזק במומביי.

כתבות נוספות

 
More Articles
אבן (stone) – יהלום אש (fire) – משחק אור באבן הנגרם כתוצאה משבירת האור הלבן
שמו של השליט המוגולי אקבר שאה (1556-1605) חרוט על יהלום זה ומכאן שמו. ככל הנראה
יהלום הסנסי היא יהלום בצבע צהוב ובמשקל של 55.23 קראט. יש הטוענים שזוהי האבן הראשונה
היהלום נקרא על שמו של הדוכס ג'וזף (1872-1962), נסיך הונגריה ובוהמיה, אשר החזיק ביהלום. מדובר
סגירת תפריט
Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.
×

עגלת קניות