יהלום אקבאר שאה

שמו של השליט המוגולי אקבר שאה (1556-1605) חרוט על יהלום זה ומכאן שמו. ככל הנראה שמו נחרט על היהלום בתקופה מאוחרת יותר כאשר השלטון עבר לבנו. על היהלום חרוט שמו של השאה והשנה המוסלמית 1028 שהיא שנת 1619 לספירה. כלומר היהלום עובד לאחר תקופת שלטונו של אקבאר שאה, ככל הנראה לאות זיכרון של תקופת שלטונו. מבין כל השליטים המונרכיים נראה שאקבאר שאה הוא אכן שליט אשר ראוי להיזכר. הוא האמין באחדותם של כל הדתות והקים דיאלוג ביו דתי בחצרו. יש המתייחסים אליו כאל אחד המונרכיים המוארים ביותר בהיסטוריה. בתקופה מאוחרת יותר נוספו עוד שתי חריטות על היהלום: שמו של שאה ג'אהן ב 1039 לספירה המוסלמית ושפרד סטון, בתקופה מאוחרת יותר, שככל הנראה היה אדם שרכש את היהלום בטורקיה. אך השאלה הנשאלת כאן היא כיצד היהלום הגיע לתורכיה ולמערב?

ההיסטוריונים מאמינים כי היהלום היה חלק מכתר הטווס של שאה ג'אהן ועבר במשפחת המוגולים עד שנבזז על ידי נדיר שאה – היה זה בשנת 1739, בתקופת שלטונו של מוחמד שאה. נדיר שאה נלחם נגדו ובמהלך המלחמה השתלט על אגרה ודלהי וכמובן בזז את אוצרות הכתר, ביניהם יהלום אקבר שאה ועוד יהלומים מפורסמים אחרים. אך נדיר שאה נרצח על ידי שומרי ראשו כעשר שנים מאוחר יותר ואוצרותיו נגנבו, חלקם מעולם לא נמצאו. יש האומרים שרציחתו היא בעקבות קללה הרובצת על על היהלומים.

מאה שנים חלפו עד אשר היהלום צץ באיסטנבול תחת השם שפרד סטון. היה זה בשנת 1866 ותורכיה הייתה ידועה בתור שער למערב, בכל הנוגע ליהלומים שמוצאם מהודו (בדרך חוקית או לא חוקית). היהלום הוצג לאדם בשם ג'ורג' בלוג אשר רכש את היהלום ולקח אותו ללונדון. הוא היא מודע לכך שככל הנראה זהו יהלום בעל ערך היסטורי. ג'ורג' בלוג חתך מחדש את היהלום אך לפחות דאג להכין העתקים של הכיתוב החרוט על היהלום לצורך מחקרים עתידיים. במהלך החיתוך, האבן שככל הנראה משקלה היה 119 קראט הפכה לאבן במשקל 73.60.

האבן המלוטשת נרכשה על ידי שליט ברודה, מדינה בהודו, עבור סכום של 350 אלף רופי. מאוחר יותר ב- 1926 שליט ברודה ביקש מג'ק קרטייר לשבץ את היהלום בתכשיט פלטיניום, חומר שהפך לפופולרי מאוד באותה התקופה. ככל הנראה היהלום עד היום נמצא בבעלות משפחת השליט, משפחת גאקוואד

כתבות נוספות
 
More Articles
אבן (stone) – יהלום אש (fire) – משחק אור באבן הנגרם כתוצאה משבירת האור הלבן
יהלום הסנסי היא יהלום בצבע צהוב ובמשקל של 55.23 קראט. יש הטוענים שזוהי האבן הראשונה
היהלום נקרא על שמו של הדוכס ג'וזף (1872-1962), נסיך הונגריה ובוהמיה, אשר החזיק ביהלום. מדובר
המילה 'יהלום' משדרת אצל מרביתנו תחושה של יוקרה. תחושה של משהו נוצץ, נקי, זוהר ונחשק,
סגירת תפריט
Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.
×

עגלת קניות