יהלום אגרה

העיר אגרה ידועה בתור מקום מושבו של הטאג' מאהל המפורסם וגם מקום טוב להתחיל את סיפורו של יהלום אגרה המפורסם. קצת רקע למי שלא מכיר, העיר אגרה שימשה כבירה של המוגולים עד 1658, כאשר השליט המוגולי השישי העביר את הבירה לדלהי.

סיפורו של יהלום אגרה מתחיל ב 1526 כאשר באבור, השליט המוגולי הראשון כובש את אגרה בנחישותו של להיות שליטה הבלעדי של הודו. באבור, מילה שפירושה טיגריס, חבש טורבן ועליו אבן יהלום ורודה שכנראה הגיעה אליו מכיבוש העיר אגרה. בפועל באבור הוא שלח את בנו אל קרב אגרה שהסתיים בניצחון על הראג'ה ששלט באגרה. במהלך הקרב, המוגולים לכדו כמה מבני משפחתו של הראג'ה. המוגולים חסו על חייהם של בני משפחת הרהג'ה (לא בטוח שמטוב לב) ולהוקרת תודה בני המשפחה העניקו לבאבור שליט המוגולים תכשיטים ואבני חן. מקובל להניח שיהלום אגרה היה אחד מהיהלומים שהוענקו לבאבור. ככל הנראה היהלום נשאר בבעלות המשפחה עד אשר נלקחה על ידי השאה הפרסי ב 1739 אך נלקחה ממנו שוב בדרכו חזרה לפרס ונשארה בהודו.

אנו מניחים כי הוא יהלום אגרה המפורסם הגיע לאנגליה באמצעות לורד דונגאל אשר סיפר כי היהלום נלקח משליטה של דלהי בזמן המרד של 1857. החיילים האיריים אשר החזיקו באבן חיפשו אחר דרך להבריחו לאנגליה מבלי להיתפס. בסופו של דבר הם גרמו לסוס לבלוע את היהלום וכאשר הם הגיעו לנמל הסוס חלה והומת באמצעות ירייה. לאחר שהומת הסוס הם חתכו את קיבתו של הסוס ושלפו מתוכה את היהלום. יש המטילים ספק באמינותם של סיפורים אלו, בעיקר משום שישנן עדויות שצ'ארלס, דוכס ברונסוויק, כבר החזיק בבעלותו את היהלום ב 1884. דרך אגב, אם שמו של הדוכס מוכר לכם זה בגלל שישנו יהלום מפורסם אחר הנקרא על שמו –ברונסוויק בלו דאימונד. יתכן שסיפור הסוס לא היה ולא נברא אך בהחלט ישנן גם סיבות להאמין שמדובר ביהלום גדול אחר.

על פי הרישומים שהחזיק הדוכס הוא שילם עבור היהלום 348,600 פרנק צרפתי. ככל הנראה הוא נרכש מבלוג אנד מרטין, סוחרי יהלומים ידועים באותה התקופה. ברישומיו של הדוכס מצוין כי זהו היהלום שבו החזיק באבור ב 1526. בסופו של דבר היהלום הגיע לידיו של אדווין סטריטר אר רכש אותו ב 1891 מסוחר פריזאי מפורסם בשם הרץ. ליהלום זה היו מספר תכלילים והוא נשלח לחיתוך מחדש בצרפת ב 1889, שם נחתך ל 31.41 קראט.

בשנת 1905 יהלום אגרה הוצא למכירה בבית המכירות קריסטי'ס בלונדון ונמכר לאדם בשם מאז מאייר עבור 5100 מטבעות זהב (מטבעות שהשתמשו בהם באותה התקופה והיו שווי ערך ל 21 שילינג). בשנת 1909 היהלום הופיע שוב במכירה פומבית, הפעם בפריז. היהלום לא נמשך החוצה מהמכירה מכיוון שההצעה הגבוהה ביותר הייתה נמוכה מאוד ממה שציפו לקבל עבורו. זמן קצר לאחר מכן היהלום נרכש על לואיס וינהנס והתגלגל ליורשיו עד 1990 ששוב הוצא למכירה. יהלום יקר זה אף היה קבור באדמה לתקופה מסוימת במלחמת העולם הראשונה. היהלום נמכר בסכום של 4.07 מיליון ליש"ט לתאגיד מהונג קונג ועבר שוב חיתוך לצורת כרית במשקל 28.15 קרט.

כתבות נוספות

 
More Articles
אבן (stone) – יהלום אש (fire) – משחק אור באבן הנגרם כתוצאה משבירת האור הלבן
שמו של השליט המוגולי אקבר שאה (1556-1605) חרוט על יהלום זה ומכאן שמו. ככל הנראה
יהלום הסנסי היא יהלום בצבע צהוב ובמשקל של 55.23 קראט. יש הטוענים שזוהי האבן הראשונה
היהלום נקרא על שמו של הדוכס ג'וזף (1872-1962), נסיך הונגריה ובוהמיה, אשר החזיק ביהלום. מדובר
סגירת תפריט
Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.
×

עגלת קניות