איך נוצר זהב בטבע

עוד מימי קדם הזהב היה נחשב לבעל ערך והשתמשו בו בין היתר לסחר; מטבעות זהב היו דבר נפוץ ומקובל והשתמשו בהם כפי שאנו משתמשים בשטרות הכסף. זהב היה ונשאר סמל לעושר והכינו ממנו תכשיטים, פריטי יופי, תשמישי קדושה ועוד חפצי ערך. אנו שומעים הרבה על זהב לבן, זהב צהוב ואיכויות שונות של זהב, מה פירושם של כל המושגים ומאיפה בעצם מגיע הזהב או איך הוא נוצר? על כך ועוד במאמר הבא.

נתחיל מזה שהזהב הוא יסוד מתכתי הנמצא בטבע ויש לו כמה תכונות מיוחדות המבדילות ומייחדות אותו. כמו כל מתכת יש לו מוליכות חשמלית אך לזהב יש מוליכות גבוהה במיוחד, עובדה שהפכה אותו למבוקש גם בתעשיית האלקטרוניקה המתקדמת. בעוד מתכות אחרות מתחמצנות במגע עם האוויר ונוצרת קורוזיה, הזהב מגלה עמידות גבוהה בפני קורוזיה.

השאלה איך נוצר זהב בטבע הטרידה מדענים במשך זמן רב ונותר בגדר תעלומה. המדענים העלו השערות שמקורו של הזהב הוא בכלל בחלל החיצון, במקרים בהם כוכבים מתים מתנגשים אחד עם השני נוצרים פיצוצים אדירים ותנאים מיוחדים אשר יכולים להביא להיווצרות זהב. התקדמות המחקר המדעי ותצפיות חדשות אשר נעשות באמצעות טלסקופים מתקדמים תומכות בהשערה זו שמקורו של הזהב הוא בחלל החיצון. במשך השנים הזהב הגיע לכדור הארץ על גבי מטאורים שפגעו בכדור הארץ.

הזהב הוא מתכת רכה, עד כדי כך שבימי קדם היו נושכים מטבעות זהב על מנת לוודא שזה אכן זהב. תכונת הרכות של הזהב יוצרת בעיה כאשר רוצים להכין ממנו תכשיטים ושאר חפצי ערך ולכן נהוג לערבב אותו עם מתכות אחרות (סגסוגת). כאשר מערבבים זהב עם מתכות לבנות כמו פלדיום, ניקל או אבץ מתקבלת הסגסוגת הידועה בתור זהב לבן. תערובת זו היא בעלת גוון צהבהב ולכן מצפים אותה ברודיום אשר נותן לה את הברק הלבן.

על מנת לקבל את מראה הזהב הצהוב נהוג לערבב את הזהב עם נחושת ומעט כסף ואז מתקבל המראה הקלאסי של זהב צהוב. ישנן תרכובות שונות של זהב צהוב אך הדרך למדוד את איכות הזהב היא על פי כמות הזהב שנמצא בתערובת. סולם איכות הזהב מתחיל ב 9 עד 24 קראט. 24 קראט הוא זהב טהור אך לא מקובל להשתמש בו בשל רכותו. 9 קראט הוא הריכוז הנמוך ביותר של זהב, תכשיט זהב 9 קראט הוא תכשיט שיש בו 37.5% זהב בלבד. ככל שעולים ברמת הקראט כך עולה ריכוז הזהב, למשל זהב 18 קראט הוא תערובת שיש בה 75% זהב.

מהי אונקיית זהב?

אונקיית זהב היא יחידת מידה עתיקה השווה כ-31 גרם בקירוב, אם תרצו לדעת את המשקל המדויק זה 31.1034768 גרם. המחירים בשוק הזהב עדייו נקובים במחיר לאונקיית זהב אך העולם כולו אימץ את השיטה המטרית ונוח יותר לתרגמם למחיר לגרם (פשוט לחלק מחיר אונקיית זהב ב 31.1034768).

סימונים ורמת טוהר הזהב

זהב 9 קראט, 37.5% זהב טהור, סימון טוהר:"375"
זהב 14 קראט, 58.5% זהב טהור, סימור טוהר:"585"
זהב 18 קראט, 75% זהב טהור, סימון טוהר:"750"
זהב 21 קראט, 87.5% זהב טהור, סימון טוהר:"875"
זהב 22 קראט, 91.7% זהב טהור, סימון טוהר:"917"
זהב 24 קראט, 99.9% זהב טהור, סימון טוהר:"999"

*על פי החוק תכשיטי זהב צריכים להיות מסומנים בסימן ההיכר של טוהר הזהב בחלק הפנימי של הטבעת או ליד הסוגר בתכשיט.

 

גלריה

כתבות נוספות

More Articles
אבן (stone) – יהלום אש (fire) – משחק אור באבן הנגרם כתוצאה משבירת האור הלבן
שמו של השליט המוגולי אקבר שאה (1556-1605) חרוט על יהלום זה ומכאן שמו. ככל הנראה
יהלום הסנסי היא יהלום בצבע צהוב ובמשקל של 55.23 קראט. יש הטוענים שזוהי האבן הראשונה
היהלום נקרא על שמו של הדוכס ג'וזף (1872-1962), נסיך הונגריה ובוהמיה, אשר החזיק ביהלום. מדובר
סגירת תפריט
Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.
×

עגלת קניות