איך נוצר הצבע והניקיון של היהלום בטבע

היהלומים מגיעים אלינו ממעטפת כדור הארץ, שם תנאי טמפרטורה ולחץ גבוהים הפכו פחמן ליהלומים. זה מתרחש בעומקים של כ 150 קילומטרים מתחת לפני האדמה באופן טבעי. תהליך זה יוצר יהלומים לבנים או יותר מדויק להגיד יהלומים חסרי צבע. אם כך מה גורם להופעה של יהלומים בצבעים? מה הגורם להמצאותם של תכלילים שונים בתוך היהלום? מדוע לפעמים אנו רואים יהלום בצבע צהוב ואפילו מקרים נדירים יותר של יהלומים כחולים ואדומים? על כך במאמר הבא.

בסביבה האלימה והסוערת של מעטפת כדור הארץ הופך פחמן ליהלומים. במעטפת כדור הארץ שוררים תנאים קיצוניים מאוד אשר אינם "מייצרים" את היהלומים באופן אחיד. לעתים נוכחים בתהליך חומרים אחרים אשר גם הם נמצאים שם בבטן האדמה ולעתים ישנן השפעות של קרינה ותנאי היווצרות שונים המשפיעים גם הם על מראה היהלום. כאשר ישנן השפעות של חלקיקים שונים על היווצרות היהלום אנו מקבלים יהלומים בצבעים טבעיים, כלומר יהלומים אשר קיבלו צבעים בדרך הטבע.

הופעתם של הצבעים היא אינה אחידה, הם יכולים להיות בגוונים בצבעים שונים, גוונים שונים, דרגות צלילות שונות ובעלי פגמים שונים. זהו ייחודו של הטבע וזהו מקור ערכם של היהלומים. חלקם של הצבעים נדירים מאוד ומעלים את ערכו של היהלום במליוני דולרים, כמו למשל במקרה של יהלומי פנסי אדומים  וכחולים, אחרים נחשבים לפגמים המורידים את ערכו, כמו למשל יהלומים עם גוון צהוב חיוור או חום.  במצב הטבעי יהלומים נוצרים מפחמן במעטפת כדור הארץ; תנאי הלחץ והטמפרטורה גורמים לפחמן לשנות את צורתו ולהפוך ליהלומים. במצבם הטבעי היהלומים הם לבנים אך נוכחות של מינרלים שונים בתהליך ההתגבשות של היהלום ותנאי ההיווצרות השונים משפיעים על צבעם. נוכחותם של מינרלים ואלמנטים זרים בתהליך ההיווצרות של היהלום נותנים ליהלומי הפנסי את צבעם. לדוגמה ישנם יהלומים בצבע צהוב, מקור הצבע הצהוב ביהלום הוא מנוכחות של חנקן בתהליך ההיווצרות של היהלום. כאשר ישנה נוכחות גבוהה יותר של חנקן מתקבל צבע פנסי חום (ידוע בתור יהלומי שמפניה או יהלומי קוניאק); יהלומים ירוקים הם תוצאה של חשיפה לקרינה בזמן היווצרותם; יהלומי פנסי כחולים מקבלים את צבעים מנוכחותו של היסוד בורון; יהלומים אדומים  נחשבים לכל כך נדירים עד אשר המדענים עצמם אינם יכולים לספק תשובות מדויקות על אופן היווצרותם. אותם המינרלים המשתלבים במבנה היהלום אף משפיעים על תכונותיו כמו מוליכות החשמל שלו והזריחה (הפלורסנטיות).

הפגמים השונים המופיעים ביהלומים מכונים תכלילים ויש להם אפילו חשיבות מבחינה גיאולוגית; התכלילים מלמדים את המדענים על תהליך היווצרות היהלום ועל המתרחש במעמקי כדור הארץ. התכלילים נלכדו באבן היהלום בעת תהליך היווצרותו, כלומר נוצרו בו זמנית, והם מעידים על החומרים הנמצאים במעטפת כדור הארץ. בתוך התכלילים נמצאו סוגים שונים של כרום (דיאופסיד, אנסטטיט, ספינל), פירוטיט ואקלוגיט. מניתוח התכלילים השונים המדענים למדו כי יהלומים אמנם נמצאים בסלעי הקימברליט אך הם לא נוצרו בתוכם.

 ישנם סוגים שונים של תכלילים ביהלום כמו גלץ, פיקה ובועות. הגלץ הוא סדק פנימי ביהלום בעל צורה של נוצה, זהו גם פירוש שמו בשפה ההולנדית. לעתים הסדק הוא כבר מובנה ביהלום עוד מתהליך היווצרותו הטבעי ולעתים הוא נוצר בעת תהליך הליטוש. קיומו של גלץ מציב אתגר למלטשים אשר מנסים ללטש את היהלום בצורה אשר תשאיר את הגלץ מחוץ ליהלום המלוטש. הופעתו של גלץ פוגעת בערכו של היהלום. הפיקה (Pique) מונח מתחום מיון הצלילות של היהלומים ומתייחס להופעתם של תכלילים קטנים, בהירים או כהים ביהלום. תכלילי בועות הם תכלילים הנוצרים מנוכחותם של גזים אשר נלכדו בתוך היהלום בזמן היווצרותו.

 

גלריה

כתבות נוספות

More Articles
אבן (stone) – יהלום אש (fire) – משחק אור באבן הנגרם כתוצאה משבירת האור הלבן
שמו של השליט המוגולי אקבר שאה (1556-1605) חרוט על יהלום זה ומכאן שמו. ככל הנראה
יהלום הסנסי היא יהלום בצבע צהוב ובמשקל של 55.23 קראט. יש הטוענים שזוהי האבן הראשונה
היהלום נקרא על שמו של הדוכס ג'וזף (1872-1962), נסיך הונגריה ובוהמיה, אשר החזיק ביהלום. מדובר
סגירת תפריט
Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.
×

עגלת קניות