יהלום איידולס איי

כמו יהלום אורלוב ויהלום הופ, גם יהלום זה נגנב ממקדש הינדי. יש המאמינים כי רובצת עליו קללה שהוטלה על ידי כהני המקדש ההינדי ממנו הוא נגנבה האבן. איידולס איי הוא יהלום במשקל 70.21 קרט ועם גוון מעט כחלחל עדין המאפיין יהלומים מאזור גלוקונדה בהודו. צורת החיתוך שלו היא בסגנון ברייליאנט משולש. ככל הנראה צורתו המיוחדת של היהלום התאימה לעיניו של אחד מפסלי האלילים במקדש ההינדי ממנו נלקח.

היהלום ככל הנראה התגלה במאה השש עשרה או המאה השבע עשרה, תקופה בה עשרות אלפי אנשים עבדו במכרות של אזור גלוקונדה. אך מעבר לזה לא ידוע הרבה על האופן שבו הוא מצא את דרכו למערב. באופן די מסתורי הוא הגיע ללונדון והועמד למכירה פומבית ב 14 ביולי 1865. היהלום נמכר כאשר הוא משובץ בתכשיט אשר כלל 18 יהלומים נוספים. הקונה נשאר אנונימי והוא רק מכונה בראשי התיבות B.B.

אז אמנם אין תיעוד של ההיסטוריה המדייקת של היהלום אך דווקא בגלל זה ישנן אגדות וסיפורים. על פי אחת הגרסאות, הנסיכה הקשמירית רשידה נחטפה על ידי הסולטן העותומאני ואביה נאלץ לפדות אותה תמורת היהלום. סיפור אחר אומר שהיהלום נלקח על ידי חברה מהודו המזרחית מידיו של הנסיך הפרסי רהבּ בגלל חובותיו לחברה. הסיפור בהחלט מעניין אך אין עדויות היסטוריות התומכות בסיפור זה ובכלל בקיומו של נסיך פרסי בשם זה.

אבל מסיפורים ואגדות נחזור למכירה הפומבית שהתקיימה בלונדון. אז אמנם לא ידוע מי הקונה, אך ישנן עדויות כי היהלום היה אחר כך בבעלותו של הסולטן עבדול חמיד השני (סולטן האימפריה העותומאנית 1876-1909). הסולטן עבדול חמיד השני שלט בטורקיה ביד קשה ואף השעה את החוקה. עד אשר הסולטן סולק מהשלטון ויצא לגלות ב 1909, כאשר אחיו הוכתר במקומו. אך הסולטן חמיד הבין בשלב מוקדם יותר שזה מה שצפוי לו והבריח את תכשיטיו לצרפת. התכשיטים נמכרו לסוחר תכשיטים בשם סלומון חביב בפריז, אך הכסף מעולם לא הגיע לעבדול חמיד השני אלא לאחיו אשר תפס את השלטון.

ב24 ביוני 1909 האבן הועמדה למכירה פומבית בפריז ונרכשה על ידי איש אצולה ספרדי. היהלום הוחזק בכספת בלונדון למשך מספר שנים וצץ שוב לאחר מלחמת העולם השנייה כאשר נרכש על ידי סוחר הולנדי ואז נמכר להארי וינסטון ב 1946. כשנה מאוחר יותר היהלום נמכר לגברת מיי בונפילס סטנטון אשר החזיקה בבעלותה יהלומים ותכשיטים נוספים. לאחר מותה ב 1962 אוסף התכשיטים שלה נמכר במכירה פומבית וההכנסות הועברו לעמותות צדקה שונות לפי צוואתה.

האיידולס איי נרכש על ידי הארי לווינסון, תכשיטן משיקגו, אשר שילם 375,000 דולר עבור היהלום. הייתה זו מתנה עבור אשתו מרילין. היהלום היה בבעלותו עד 1979 כאשר נמכר ללורנס גרף. ב 1983 לורנס גרף מכר את היהלום בעסקה אשר כללה כמה יהלומים נוספים. הקונה נשאר אנונימי וכך גם הסכום אך משערים שמדובר באחת מעסקאות התכשיטים הגדולות ביותר. ככל הנראה היהלום עדיין בבעלותו של אותו קונה אנונימי.

כתבות נוספות

 
More Articles
אבן (stone) – יהלום אש (fire) – משחק אור באבן הנגרם כתוצאה משבירת האור הלבן
שמו של השליט המוגולי אקבר שאה (1556-1605) חרוט על יהלום זה ומכאן שמו. ככל הנראה
יהלום הסנסי היא יהלום בצבע צהוב ובמשקל של 55.23 קראט. יש הטוענים שזוהי האבן הראשונה
היהלום נקרא על שמו של הדוכס ג'וזף (1872-1962), נסיך הונגריה ובוהמיה, אשר החזיק ביהלום. מדובר
סגירת תפריט
Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.
×

עגלת קניות