אורלוב

גרגורי אורלוב היה מדינאי רוסי במאה שמונה עשרה, בתקופתה של הקיסרית קטרינה הגדולה והיה גם מאהבה. אך מה שמעניין אותנו הוא המתנה שהעניק לקיסרית ב 1773, יהלום אורלוב המפורסם. יהלום אורלוב הוא יהלום במשקל 189.62 קראט בעל צורה המזכירה חצי ביצה. מדובר ביהלום לבן עם מעט ברק כחול ירקרק. יהלום זה הוא סמל לפאר האצולה הרוסית בתקופה אשר קדמה למהפכה הבולשביקית של 1917. היום היהלום נמצא בבעלות קרן היהלומים של הקרמלין.

אך מהיכן צץ יהלום אורלוב והגיע לרוסיה? כאן הסיפור מתחיל להיות מעניין.

אחת הסברות הוא שמוצאו של היהלום הוא מאבן אשר נגנבה ממקדש בהודו. על פי המסופר האבן קישטה את אחד הפסלים של האלים במקדש רנגנטאסוואמי. האבן שימשה בתור עינו של הפסל וידוע שהיא שקלה בקירוב 189 קראט. לא ידוע בדיוק מה קרה עם אותה האבן אך ישנה סברה שהיא נגנבה על ידי חייל צרפתי שהצטרף לדת ההינדית במטרה להתקרב אל היהלום ולגנוב אותו. לא ברור מה בדיוק עלה בגורלו של היהלום באותן השנים.

יום אחד יהלום בעל מאפיינים מאוד דומים צץ באמסטרדם תחת בעלותו של מיליונר אירני בשם שפרר. אורלוב רכש ממנו את היהלום תמורת סכום של 400,000 גילדן הולנדי ולקח אותו לרוסיה שם העניק אותו למאהבת שלו קטרינה הגדולה. גם קטרינה הרעיפה על אורלוב מתנות ובנתה עבורו את ארמון השיש של פטרסבורג. כאשר קטרינה קיבלה את היהלום הוא ביקשה מהתכשיטן שלה, טרויטינסקי, לשבץ אותו בשרביט מלכותי. העבודה על השרביט הסתיימה ב 1784.

אין וודאות מוחלטת שיהלום אורלוב הוא היהלום אשר נגנב מהמקדש בהודו ויש החושבים שיהלום אורלוב הוא דווקא "המוגול הגדול" שהוא עוד יהלום ענק שלא ברור מה עלה בגורלו. יהלום אורלוב דומה לתיאורים של יהלום המוגול הגדול בעיקר בצורתו המתוארת כחצי ביצה. סיפורו של יהלום המוגול הוא סיפור ללא סוף וסיפורו של יהלום אורלוב הוא סיפור ללא התחלה, מה שמשאיר הרבה מקום לספקולציות. מבחינת המשקל המתועד של המוגול הגדול אין התאמה מוחלטת ליהלום אורלוב אך יתכן שהדבר נוסע ממדידות לא מדויקות של המוגול הגדול בתקופה העתיקה או משינוי קטן שעשו ליהלום אורלוב. בהחלט ישנם מומחים רבים המשוכנעים שיהלום אורלוב הוא אכן המוגול הגדול.

 

כתבות נוספות

 
More Articles
אבן (stone) – יהלום אש (fire) – משחק אור באבן הנגרם כתוצאה משבירת האור הלבן
שמו של השליט המוגולי אקבר שאה (1556-1605) חרוט על יהלום זה ומכאן שמו. ככל הנראה
יהלום הסנסי היא יהלום בצבע צהוב ובמשקל של 55.23 קראט. יש הטוענים שזוהי האבן הראשונה
היהלום נקרא על שמו של הדוכס ג'וזף (1872-1962), נסיך הונגריה ובוהמיה, אשר החזיק ביהלום. מדובר
סגירת תפריט
Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.
×

עגלת קניות