אורלוב שחור

סיפורים רבים מקשרים ליהלום זה אגדה על קללה הרובצת עליו. יהלום זה נגנב ממקדש בעיר פונדיצ'רי אשר בדרום הודו וזכה גם לכינוי ה"עין של ברהמה" מכיוון ששימש כעינו של פסל האל ברהמה במקדש בפונדיצ'רי. על פי האמונה ההינדית ברהמה הוא הבורא של היקום, הוא נצחי, אינסופי ומצוי בכול. האמנם יש קללה ביהלום אורלוב השחור?

יהלום אורלוב השחור הוא יהלום במשקל של 67.5 קראט, אך פעם היה חלק מיהלום גדול בהרבה יותר במשקל של 195 קראט. על פי המסופר היהלום המקורי, שלא היה חתוך ומלוטש, שימש בתור אחת מעיניו של פסל האל ברהמה במקדש עד אשר נגנב על ידי נזיר שחמד אותו ולכן קולל בקללתו של ברהמה. סקפטיים ככל שתהיו, סיפורו של היהלום ממשיך להיות מעניין.

למרות שאיננו יודעים בדיוק את הנסיבות אנו יודעים כי העין של ברהמה מצאה את דרכה לרוסיה הצארית והגיע לבעלותה של נסיכה בשם נדיה אורלוב וכך קיבל את שמו. היסטוריונים אומרים שאין עדות לקיומה של נסיכה רוסית בשם זה אך ידוע שבעת המהפכה של 1917 נמלטה נסיכה בשם נדזדה פטרובנה אורלוב לאירופה ויתכן שזוהי הנסיכה.

בסופו של דבר היהלום הגיע לארה"ב ב 1932 ביחד עם סוחר אירופאי בשם פריס אשר חיפש עבורו קונה. לא ידוע הרבה על זהותו של המוכר רק ידוע שהוא מצא קונה במהרה ומכר את היהלום תוך שבוע מהגעתו לארה"ב. זמן קצר אחר כך הוא טיפס על אחד מגורדי השחקים של מנהטן וקפץ אל מותו בנסיבות לא ידועות. השמועות אומרות כי סבל מחרדה ואי שקט כתוצאה מדאגות הקשורות לעסקיו אך אין אישור רשמי לדבר. זה היה מקרה המוות הראשון שנקשר ליהלום אורלוב.

כחמש עשרה שנים לאחר מכן אנו מתבשרים על אירוע אחר המתרחש ברומא. הייתה זו הנסיכה נדיה שקפצה אל מותה מבניין ברומא וככל הנראה מדובר בהתאבדות. לא ידוע הרבה על נסיבות מותה מלבד העובדה שבאותה עת הייתה נשואה לתכשיטן רוסי. אך זהו לא המוות היחידי במשפחה באותה התקופה, כחודש לפני התאבדות זו גם הנסיכה ליאונילה קפצה אל מותה. פרט מצמרר בסיפור, שלא היה ידוע בעת מותה, אך התגלה מאוחר יותר – הנסיכה ליאונילה החזיקה בבעלותה את יהלום אורלוב השחור.

ישנם היסטוריונים המטילים ספקות בסיפורים אלו וטוענים שסיפור ההתאבדות אינו תואם לעדויות ההיסטוריות. ככל הנראה מאז 1947 לא שמענו יותר על אסונות אשר נקשרו באבן. לאחר מכן האבן הגיע לבעלותו של סוחר מניו יורק בשם צ'ארלס וינסון. למרות שאיננו יודעים את נסיבות הרכישה אנו יודעים בוודאות שהוא החזיק בבעלותו את יהלום אורלוב והוא אף הוצג לציבור בהזדמנויות שונות. מאז היהלום החליף כמה ידיים ובתקופה שנמצא בבעלותו של דניס פטימזאס, אשר טוען כי היהלום רק הביא לו מזל טוב, אף זכה לנוכחות בטקס האוסקר ב 2006. היום הוא נמצא בבעלות אנונימית.

כתבות נוספות

 
More Articles
אבן (stone) – יהלום אש (fire) – משחק אור באבן הנגרם כתוצאה משבירת האור הלבן
שמו של השליט המוגולי אקבר שאה (1556-1605) חרוט על יהלום זה ומכאן שמו. ככל הנראה
יהלום הסנסי היא יהלום בצבע צהוב ובמשקל של 55.23 קראט. יש הטוענים שזוהי האבן הראשונה
היהלום נקרא על שמו של הדוכס ג'וזף (1872-1962), נסיך הונגריה ובוהמיה, אשר החזיק ביהלום. מדובר
סגירת תפריט
Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.
×

עגלת קניות